کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر

مرکز ترک پتیدین و اثرات اعتیاد به داروی پتیدین

مرکز ترک پتیدین یک روش اصولی برای ترک وابستگی به این دارو است. پتیدین یک نوع داروی مخدر صنعتی با خواص تسکین دهنده است که شباهت زیادی به مورفین و تریاک دارد.

ترک اعتیاد به پتیدین با عوارض خطرناکی همراه است و به همین دلیل باید تحت نظارت افراد متخصص انجام شود.

 در غیر این صورت، ممکن است مشکلات جسمی و روانی شدیدی برای بیمار ایجاد شود. بهتر است فرد معتاد به پتیدین برای ترک این مواد، به مرکز ترک اعتیاد پتیدین طلوعی دیگر مراجعه کنید تا با استفاده از برنامه‌های درمانی مناسب و تحت نظارت متخصصین، از اعتیاد خود رهایی یابد و بهبود یابد.

پتیدین چیست؟

پتیدین یا دمرول (Demerol) و مپریدین (Mepridine) یک داروی مسکن از گروه شبه‌تریاک‌ها است که به صورت مصنوعی تولید می‌شود. این دارو در کلاس فنیل پیپریدین قرار دارد و برای درمان دردهای متوسط تا شدید به صورت قرص، شربت، و تزریق عضلانی، زیر جلدی یا داخل وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پتیدین در سال ۱۹۳۷ ثبت شد و در سال ۱۹۴۳ برای استفاده پزشکی مورد بررسی قرار گرفت. در قرن بیستم، این دارو یکی از محبوب‌ترین داروهای پزشکان برای دردهای حاد و مزمن بود. در گذشته تصور می‌شد که پتیدین در مقایسه با مرفین داروی کم‌خطر و احتمال اعتیاد به آن کمتر است ، اما این تصور اشتباه بوده است.

 

نحوه ترک پتیدین (آمپول پتیدین) چه گونه است؟

وقتی بیمار برای ترک پتیدین به کلینیک تخصصی طلوعی دیگر مراجعه می‌کند، اولین مرحله برای ارائه خدمات درمانی مناسب، تشخیص میزان مصرف بیمار به داروی پتیدین است. پزشک با استفاده از مجموعه‌ای از روش‌های تشخیصی زیر، شدت اعتیاد فرد را تعیین می‌کند:

 1. سی تی اسکن: این روش تصویربرداری پیشرفته‌ای است که به پزشک کمک می‌کند تا وضعیت بدن بیمار را بررسی کرده و ممکن است نشانه‌های مشکلات جسمی ناشی از مصرف پتیدین را تشخیص دهد.
 
 1. آزمایش سم شناسی: این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا میزان مواد مخدر در بدن بیمار را اندازه‌گیری کند و شدت اعتیاد را ارزیابی کند.
 
 1. آزمایش CBC: این آزمایش، تعداد و وضعیت سلول‌های خون بیمار را بررسی می‌کند و ممکن است نشانگر تأثیرات منفی مصرف پتیدین بر بدن باشد.
 

اعتیاد به پتیدین معمولاً به‌صورت تصادفی و ناخواسته اتفاق می‌افتد و بیماران ابتدا برای تسکین دردهای ناراحت‌کننده جسمی از آن ها استفاده می‌کنند.

با گذشت زمان و افزایش مقاومت بدن نسبت به دارو، بیماران ممکن است به سوءمصرف دارو و در نهایت به اعتیاد به پتیدین مبتلا شوند.

قدرت اعتیاد آوری پتیدین

پتیدین، همانند سایر داروها، دارای قدرت اعتیادآور بالا است. این دارو با تحریک‌های مصرفی در مغز، باعث آزاد شدن دوپامین می‌شود که احساس لذت و سرخوشی را به وجود می‌آورد.

اثرات مثبت این دارو باعث می‌شود مغز به این ماده وابسته شده و برای ایجاد حس لذت و عملکرد طبیعی، به آن نیاز پیدا می‌کند. این فرایند می‌تواند به اعتیاد به پتیدین منجر شود و باعث وابستگی جسمی و روانی به این دارو شود.

عوامل مختلف می‌توانند بر قدرت مصرف پتیدین تأثیر بگذارند:

 • میزان مصرف: هر چه دوز مصرفی پتیدین بیشتر باشد، احتمال آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • مدت زمان مصرف: هر چه مدت زمان مصرف پتیدین طولانی‌تر باشد، احتمال به آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • آماری که مصرف مواد مخدر یا الکل دارند، بیشتر در خطر به پتیدین قرار دارند.
 • وضعیت روانی: که از مشکلات روانی مانند اضطراب یا استرس می‌برند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پتیدین قرار دارند.
 

علائم اعتیاد به پتیدین

علائم جسمی و روانی تقسیم کرد:

علائم جسمی:

 • نیاز به مصرف مداوم دارو: فرد معتاد برای حفظ عملکرد طبیعی خود و جلوگیری از علائم ترک اعتیاد، به طور مداوم به مصرف پتیدین نیاز دارد.
 • افزایش دوز مصرفی: فرد معتاد برای رسیدن به همان سطح از لذت و سرخوشی، نیاز به مصرف دوزهای بیشتر از پتیدین پیدا می‌کند.
 • تحمل: بدن فرد معتاد به پتیدین عادت می‌کند و برای ایجاد همان اثر قبلی، به دوزهای بیشتر دارو نیاز دارد.
 • علائم ترک: قطعی مصرف پتیدین می‌تواند نشانه‌های ترک اثرات منفی، بی‌قراری، تعریق، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، بی‌خوابی، و درد عضلانی ایجاد کند.
 

علائم روانی:

 • تغییر در رفتار: فرد معتاد ممکن است از نظر رفتاری گوشه‌گیر، پرخاشگر، یا افسرده شود.
 • مشکلات در حافظه و حافظه: فرد معتاد ممکن است در حافظه خود دچار مشکل شود.
 • از دست دادن به فعالیت‌های سابق: فرد معتاد ممکن است به فعالیت‌های سابق علاقه داشته باشد.
 • مشکلات در روابط: روابط به پتیدین می‌تواند به مشکلات در روابط با خانواده و دوستان منجر شود.
 • افسردگی و بیمار: فرد معتاد ممکن است دچار افسردگی و اضطراب شود.
 

علائم دیگر:

 • تنگ شدن مردمک چشم: یکی از علائم رایج مصرف پتیدین، تنگ شدن مردمک چشم است.
 • خواب آلودگی: پتیدین می‌تواند باعث خواب آلودگی شود.
 • خشکی دهان: پتیدین می‌تواند باعث خشکی دهان شود.
 • یبوست: پتیدین می‌تواند باعث یبوست شدید شود.
 

وجود هر یک از علائم ذکر شده به معنی مفهوم به پتیدین نیست. برای تشخیص قطعی، باید به پزشک مراجعه کرد.

مرکز ترک پتیدین

اثرات اعتیاد به داروی پتیدین

برای آن که هر چه سریع‌تر دوره ترک پتیدین را در کلینیک تخصصی طلوعی دیگر آغاز کنید، لازم است که با اثرات ویرانگر داروی پتیدین آشنا شوید:

با استفاده از این دارو، برخی از اثرات ویرانگر زیر را ممکن است تجربه کنید:

– کاهش فشار خون

– سرگیجه

– لرزش بدن

– سردردهای مزمن

– مشکلات جدی در بینایی

– خواب آلودگی

– اختلال تنفسی

– درد در قفسه سینه

– غش

مصرف پتیدین می‌تواند نشئگی و سرخوشی ایجاد کند و باعث تغییرات شیمیایی در مغز شود که در نهایت باعث وابستگی به دارو می‌شود. در این شرایط، بیمار به طور طبیعی قادر به قطع مصرف پتیدین نیست.

 به طور کلی، بیمار پس از هر بار مصرف این داروی مخدر، تمایل بیشتری به افزایش دوز مصرفی خواهد داشت.

 این چرخه تکرار شده باعث ایجاد یک الگوی ثابت و نسبتاً پایدار می‌شود که خطرات مصرف طولانی مدت این دارو را آشکار می‌کند.

با بیمار وابسته به پتیدین باید چگونه رفتار کنیم؟

در برخورد با بیمارانی که به سوءمصرف پتیدین روی آورده‌اند، رعایت نکات زیر بسیار مهم است:

 1. قضاوت نکنید و پشتیبان او باشید: بیمار را به دلیل استفاده از پتیدین قضاوت نکنید. به جای آن، سعی کنید او را درک کنید و پشتیبانی کنید. این می‌تواند شامل شنیدن مشکلات و نگرانی‌های او، ارائه اطلاعات درباره عوارض سوءمصرف و ارائه راهکارهای درمانی مناسب باشد.
 
 1. مشارکت در درمان: به عنوان یک همراه در کنار بیمار باشید و در روند درمان او مشارکت کنید. این شامل همراهی به مراجعات پزشکی، راهنمایی در مورد روش‌های ترک پتیدین و ارائه حمایت روانی است.
 
 1. تشویق به ترک پتیدین: بیمار را تشویق کنید تا از پتیدین دست بکشد و به مراحل درمان متناسب با وضعیتش بپردازد. اطلاعاتی درباره عوارض سوءمصرف و فواید ترک این ماده را برای او توضیح دهید و از اهمیت ترک این وابستگی برای بهبود وضعیت او بحث کنید.
 
 1. اجتناب از تهدید: در برخورد با بیمار، از تهدید کردن یا قرار گرفتن در مقابل او خودداری کنید. این ممکن است وضعیت بیمار را بدتر کند و ارتباط مثبتی با او برقرار نکنید. به جای آن، از روش‌های مثبت و ارائه حمایت استفاده کنید.
 

با رعایت این نکات، می‌توانید به عنوان یک پشتیبان موثر و موثر در روند درمان بیماران سوءمصرف پتیدین عمل کنید.

دوره ترک پتیدین چگونه است؟

در این جلسات، مصرف دارو و تنش‌ها و مشکلاتی که بیمار را به سوء مصرف سوق داده‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورتی که بیمار در گذشته با مصرف مواد دیگر نیز مشکل داشته باشد، حتماً باید این موضوع را به پزشکان مرکز ترک پتیدین کلینیک تخصصی ترک اعتیاد طلوعی دیگر اطلاع دهد. همچنین، بیمار باید اطلاعات کاملی در مورد سابقه اعتیاد خانوادگی خود را به متخصصان و روان‌شناسان ارائه کند تا برنامه درمانی مناسبی برای او تعیین شود.

مرحله بعدی درمان، سم‌زدایی است که عوارض خماری ناشی از قطع مصرف پتیدین را شامل می‌شود. علائم خماری پتیدین معمولاً حدود ۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف دوز ظاهر می‌شود و ممکن است تا ۲ هفته ادامه داشته باشد.

علائم خماری پتیدین شامل مشکلات تنفسی، تهوع، استفراغ، اختلال در خواب، اضطراب، پارانوئید، تحریک‌پذیری بالا، آبریزش ناحیه بینی و چشم می‌شود.

انتخاب روش ترک پتیدین بستگی به تشخیص پزشک دارد و پس از بررسی شرایط بیمار تعیین می‌شود. استفاده از نالتروکسان معمولاً در سم‌زدایی برای کاهش علائم خماری توصیه می‌شود. این دارو از فعالیت گیرنده‌های مواد مخدر در مغز جلوگیری کرده و میل به مصرف مواد مخدر را کاهش می‌دهد.

در کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر ، تشخیص و درمان مناسب توسط پزشکان و متخصصان مجرب انجام می‌شود. ارائه اطلاعات دقیق و صادقانه توسط بیماران، برای انتخاب بهترین روش درمانی بسیار اهمیت دارد.

مرکز ترک پتیدین

دلایل وابستگی به پتیدین

در مورد اعتیاد به مواد مخدر، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. افراد ممکن است به دلایل مختلفی به مصرف مواد مخدر روی آورده و در نتیجه در چنگ اعتیاد قرار بگیرند و اعتیاد به مصرف پتیدین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 علل و عواملی که احتمالاً بر پیشرفت اعتیاد به پتیدین تأثیر می‌گذارند، شامل عوامل اجتماعی، بیولوژیکی و روانی هستند. عوامل اجتماعی ممکن است شامل محیط اطراف، شرایط زندگی و یا قرار گرفتن اولیه در معرض پتیدین توسط دوستان و خانواده باشند. عوامل روان‌شناختی مانند سوء استفاده یا آسیب‌های زمینه‌ای ممکن است فرد را تحت تأثیر قرار دهند و به اعتیاد به مواد مخدری مانند پتیدین منجر شوند.

برای ترک اعتیاد به پتیدین، بهترین راه حل این است که در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و با تجربه درمان دریابید.

تفاوت مرفین با پتیدین چیست؟

پتیدین و مرفین هر دو دارو هستند، اما پتیدین از گروه داروها و داروها به شماره می‌رود، در حالی که مرفین نیز داروی دارویی است اما مصرف آن کمتر است. در گذشته، فکر می‌شد پتیدین کم‌خطرتر و کم‌احتمال‌تر نسبت به مرفین است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که پتیدین نیز باعث وابستگی جسمی و روانی می‌شود.

 بر مقایسه‌ها، پتیدین تأثیر بیشتری در کنترل درد دارد و وابستگی و مصرف‌آوری کمتری نسبت به مرفین دارد. به علاوه، قطع مصرف مصرف پتیدین می‌تواند منجر به علائم ترک شدید شود

به طور کلی، استفاده از پتیدین به دلیل خطر بالای وابستگی جسمی و روانی آن، توصیه نمی‌شود و استفاده از آن ممنوع است.

ترک پتیدین چند مدت طول می کشد؟

افرادی که مدت زمان کوتاهی پتیدین مصرف کرده‌اند، ممکن است علائم ترک آنها تا چند روز طول بکشد تا بدن آنها از دارو پاک شود. اما افرادی که مدت زمان طولانی پتیدین مصرف کرده‌اند، سم‌زدایی ممکن است حدود یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا بدن به حالت طبیعی بازگردد.

مهم است که بدانید مدت زمان و شدت علائم ترک برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد و به عواملی مانند روش مصرف، دوز مصرفی دارو، دفعات مصرف دارو و میزان اعتیاد فرد به دارو بستگی دارد؛ بنابراین، همیشه مشورت با پزشک خود و پیروی از راهنمایی‌های او درباره ترک مصرف پتیدین بسیار حیاتی است.

روش های ترک پتیدین

ترک پتیدین به دلیل وابستگی جسمی و روانی که ایجاد می‌کند، فرایندی دشوار است. روش‌های مختلفی برای ترک پتیدین وجود دارد که عبارتند از:

۱. سم‌زدایی:

سم‌زدایی اولین مرحله ترک اعتیاد است که در طی آن، مواد مخدر از بدن فرد معتاد خارج می‌شود. سم‌زدایی پتیدین باید تحت نظر پزشک انجام شود. در طی سم‌زدایی، علائم ترک اعتیاد مانند اضطراب، بی‌قراری، تعریق، لرزش، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، بی‌خوابی، و درد عضلانی ممکن است ظاهر شود. برای کنترل این علائم، از داروهای مختلفی استفاده می‌شود.

۲. دارو درمانی:

داروهای مختلفی برای کمک به ترک اعتیاد به پتیدین وجود دارد. این داروها می‌توانند علائم ترک اعتیاد را کنترل کرده و به فرد معتاد در ترک پتیدین کمک کنند. برای ترک پتیدین عبارتند از:

 • متادون: متادون یک داروی مخدر است که می‌تواند به کاهش علائم ترک اعتیاد به پتیدین کمک کند.
 • بوپرنورفین: بوپرنورفین یک داروی مخدر نیمه‌مصنوعی است که می‌تواند به کاهش علائم ترک اعتیاد به پتیدین کمک کند.
 • نالترکسون: نالترکسون یک داروی آنتاگونیست مخدر است که می‌تواند از اثرات پتیدین در بدن جلوگیری کند.
 

۳. روان‌درمانی:

روان‌درمانی به فرد معتاد کمک می‌کند تا با ریشه‌های اعتیاد خود آشنا شده و مهارت‌های لازم برای مقابله با وسوسه مصرف مواد مخدر را یاد بگیرد. انواع مختلفی از روان‌درمانی برای ترک اعتیاد وجود دارد، از جمله:

 • درمان شناختی رفتاری: این نوع درمان به فرد معتاد کمک می‌کند تا افکار و رفتارهای منفی خود را که به مصرف مواد مخدر منجر می‌شود، شناسایی و تغییر دهد.
 • درمان گروهی: این نوع درمان به فرد معتاد کمک می‌کند تا از تجربیات و حمایت سایر افراد معتاد در حال ترک استفاده کند.
 • درمان خانوادگی: این نوع درمان به اعضای خانواده فرد معتاد کمک می‌کند تا اعتیاد را درک کرده و به فرد معتاد در ترک پتیدین کمک کنند.
 

۴. گروه‌های حمایتی:

گروه‌های حمایتی می‌توانند به فرد معتاد در حفظ انگیزه برای ترک اعتیاد و یافتن راه‌های جدید برای مقابله با مشکلات زندگی کمک کنند.

مرکز ترک پتیدین

انتخاب بهترین روش ترک پتیدین

انتخاب بهترین روش ترک پتیدین به عوامل مختلفی مانند شدت اعتیاد، سابقه اعتیاد، و شرایط بیمار بستگی دارد. این انتخاب باید توسط پزشک انجام شود.

 

روش ترک پتیدین در منزل

برای ترک پتیدین در منزل، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید. ابتدا، مهم است که با پزشک خود، برنامه های مناسب را برای ترک پتیدین تعیین کنید. نظارت پزشکی در طول روند ترک است، زیرا ترک پتیدین ممکن است به موارد جدی تبدیل شود. 

شرکت در جلسات روان‌شناسی و مشاوره گروهی می‌تواند به شما کمک کند تا با عوارض روانی و جسمی ترک پتیدین مقابله کنید. حمایت خانواده و دوستان در این روند بسیار مؤثر است و به شما کمک می‌کند از این مشکل عبور کنید.

همچنین، باید علائم ترک شامل، حالت تهوع، فشار خون بالا و استفراغ را به دقت کنترل کنید و در صورت لزوم به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین مرکز ترک پتیدین

بهترین مرکز ترک پتیدین، “کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر، با استفاده از روش‌های پیشرفته و مدرن برای درمان اعتیاد به پتیدین شناخته می‌شود.

این مرکز ارائه دهنده خدماتی چون مشاوره با بیمار برای ارزیابی شرایط روحی و روانی، ارزیابی شرایط جسمی بیمار، و استفاده از روش‌های به‌روز برای درمان اعتیاد پتیدین است. همچنین، فعالیت‌های روان‌شناسی و مشاوره گروهی نیز در این مرکز برگزار می‌شود تا به بیماران در فرایند ترک پتیدین کمک شود.

این مرکز با توجه به مراقبت‌های پزشکی و استفاده از روش‌های روان‌شناسی مناسب، به عنوان گزینه‌ای مناسب برای افراد شاغل برای ترک پتیدین در منزل و زیر نظر حرفه‌ای می‌شود.

هزینه ترک پتیدین

هزینه ترک پتیدین می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به عوامل مختلفی دارد. این عوامل شامل مکان و نوع درمان، مدت زمان و شدت اعتیاد به پتیدین، نیاز به مشاوره و درمان فیزیکی یا روانی و هزینه‌های دیگر مرتبط با فرایند ترک مصرف می‌شود.

درمان ترک پتیدین ممکن است شامل مشاوره روان‌شناختی، مصرف داروهای کمکی، برنامه‌های تحت نظارت پزشک و مراکز ترک اعتیاد باشد. هزینه‌های این درمان‌ها ممکن است متفاوت باشد و بستگی به منطقه جغرافیایی و سطح خدمات درمانی موجود داشته باشد.

بهتر است با پزشک یا مرکز درمانی ترک اعتیاد طلوعی دیگر تماس بگیرید تا در مورد هزینه‌های مربوط به ترک پتیدین در منطقه خودتان اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید. آنها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و به شما اطلاعات کامل‌تری درباره هزینه‌های مرتبط با ترک پتیدین ارائه دهند.

سؤالات متداول

آیا پتیدین به مرور زمان باعث سکته مغزی می‌شود؟

 پتیدین یک داروی مسکن است که از گروه داروها به شماره می‌رود. در گذشته، تصور این بود که پتیدین کم‌خطرتر و کم‌احتمال نسبت به مرفین است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که پتیدین نیز باعث وابستگی جسمی و روانی می‌شود.

 پتیدین به طور مستقیم با سکته مغزی در ارتباط باشد. برای اطلاعات دقیق و بررسی اثرات جانبی و عوارض جدی، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید.

آیا ترک اعتیاد پتیدین نیاز به روان درمانی دارد؟

ترک پتیدین نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی است. اعتیاد به پتیدین علاوه بر تأثیرات جسمانی، تأثیرات قوی روانی نیز دارد و برای موفقیت در فرایند ترک مصرف، دریافت خدمات روان درمانی ضروری است.

روانپزشکان متخصص در ترک اعتیاد می‌توانند به شما کمک کنند تا با مشکلات روانی مرتبط با ترک پتیدین مقابله کنید.

آنها می‌توانند ارزیابی روان‌شناختی انجام دهند، درمان‌های دارویی یا روان درمانی مناسب را تجویز کنند و به شما راهنمایی‌های لازم را در طول فرایند ترک پتیدین ارائه دهند.

بنابراین، برای ترک پتیدین، توصیه می‌شود تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد قرار بگیرید و در کنار درمان جسمانی، خدمات روان درمانی را نیز دریافت کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا بهبود روانی و جسمانی خود را در فرایند ترک پتیدین تجربه کنید.

آیا ترک پتیدین در منزل امکان پذیر می‌باشد؟

به دلیل اینکه سوء مصرف پتیدین می‌تواند وابستگی روانی در افراد ایجاد کند، ترک خودسرانه این دارو ممکن است تنها منجر به بروز علائم ترک در مصرف‌کننده شود. این علائم می‌توانند شامل اضطراب، افسردگی، خواب‌آلودگی، خشم، ناراحتی و سایر علائم روانی و جسمی باشند.

بنابراین، برای ترک پتیدین یا هر داروی دیگری که وابستگی ایجاد کرده است، مهم است که این فرایند تحت نظارت پزشک و با رعایت راهنمایی‌های او انجام شود. پزشک می‌تواند برنامه ترک مناسب را برای شما تعیین کرده و در صورت نیاز، خدمات روان درمانی یا داروهای کمکی را تجویز کند تا فرایند ترک بهبود یابد و شما از عوارض ناخواسته جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره
با ما تماس بگیرید

کلینیک ترک اعتیاد
طلوعی دیگر

آخرین مقالات کلینیک