آیا اکسی کدون قوی‌تر است یا متادون؟

آیا اکسی کدون قوی‌تر است یا متادون؟

اپیوئیدها مواد مخدری هستند که شامل داروهای غیرقانونی مانند هروئین و داروهای تجویزی مانند اکسی کدون و متادون می‌شوند. امروز، ما قصد داریم به بررسی این موضوع که اکسی کدون قوی‌تر است یا متادون و تفاوت بین متادون و اکسی کدون بپردازیم. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ترک اکسی کدون را مطالعه نمایید و همچنین جهت مشاوره با کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر تماس بگیرید.

تفاوت متادون و اکسی کدون

اگرچه آنها هر دو مواد افیونی هستند، مقایسه متادون با اکسی کدون چندان واضح نیست. تفاوت اصلی متادون و اکسی کدون در این است که متادون عمدتاً در درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می‌شود، در حالی که اکسی کدون در درجه اول به عنوان مسکن تجویز می‌شود.

علاوه بر این، در حالی که متادون را می‌توان به عنوان مسکن تجویز کرد، انجام این کار در واقع می‌تواند برای برخی از بیماران بسیار خطرناک باشد.

متادون ممکن است به دلیل اثرات کمتر تحریک‌کننده سرخوشی و قیمت پایین‌تر، جایگزین جذابی برای اکسی کدون باشد، اما زمانی که صحبت از درمان درد به میان می‌آید، مدیریت آن بسیار دشوار است.

برخلاف اکسی کدون، متادون دارای متابولیت‌های متعددی است که بدون توجه به دوز دارو، در طی دو هفته اول درمان تجمع می‌یابند. در طول این مدت، بیماران بی‌دردی بیشتر (ناتوانی در احساس درد) و افسردگی تنفسی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

بنابراین، برای بیمارانی که متادون مصرف می‌کنند بسیار مهم است که دوز خود را افزایش ندهند تا از مصرف بیش از حد آن جلوگیری کنند.

یکی دیگر از کاستی‌های عمده استفاده از متادون که همراه با اکسی کدون نیست این است که این دارو در دوزهای بالا عرضه می‌شود و یک بار در روز برای درمان اعتیاد به هروئین استفاده می‌شود در ادامه مطلب با هم ببینیم، آیا اکسی کدون قوی‌تر است یا متادون؟

آیا اکسی کدون قوی‌تر است یا متادون؟

کوچک‌ترین دوز موجود متادون (قرص ۵ میلی‌گرم) ۳ تا ۴ برابر قوی‌تر از دوز ۵ میلی‌گرم اکسی کدون است؛ بنابراین بیمارانی که با ۵ میلی‌گرم متادون شروع می‌شوند، سه برابر دوز اولیه اکسی کدون، هیدروکودون و حتی مورفین مصرف می‌کنند.

با این حال، از آنجایی که متادون به شدت کنترل می‌شود، خطرات مصرف بیش از حد و اعتیاد در میان بیمارانی که همچنین الکل می‌نوشند، بنزودیازپین مصرف می‌کنند یا آپنه خواب دارند، شایع‌تر است.

راهنمای مصرف

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که ترکیب اکسی کدون و متادون خطرناک است و این دو نباید با هم مصرف شوند. هنگامی که مواد افیونی مخلوط می‌شوند، خطر مصرف بیش از حد توسط افسردگی تنفسی افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، سوءمصرف طولانی مدت مواد افیونی می‌تواند منجر به اعتیاد جدی شود که بر سلامت، روابط، شغل و امور مالی شما تأثیر می‌گذارد. اعتیاد یک بیماری مزمن است که می‌تواند زندگی فرد را بدتر کند.

8 پاسخ

 1. سلام درهرصورت هرکدوم که مصرف بشن زندگی خوش رو قطع میکنن، متادون طولانی اثراست و درکل تمامی مخدرها مقاومتی دربدن ایجاد میکنند که هرچند وقت یکبار بایددوز دارو رو افزایش دادتا علائم خماری برطرف بشه. به مرور وبدون اینکه فردمتوجه بشه دوز افزایش پیدا میکنه

  1. من نزدیک ۸ سال روزی یک متادون ۴۰ میخوردم اضافه هم نکردم و من همیشه سوار آن بودم . بعد از ۸ سال مصرف متادون ۴۰ خط عوض کردم و سوار بر هروئین ( دوا.خاک و یا هر اسم کوفتی دیگه ای که داره) در مدت چند ماه مصرف هروئین متوحه شدم دیگر سوار کار نیستم و اون که سوار بر منه
   نزدیک ۵ سال کشیدم و گذاشتم کنار مرفین را برای همیشه البته به زبان فارسی سخت بخوام بگم پاره شدم‌‌ تا هروئین را ترک کردم.نتیجه گیری: نکشید یا اگر میکشید شما سوار کار باشید.در ضمن هروئین رو هیچ جوره نمیتونه هیچ کسی سوارش بمونه و‌‌ بگه من زندگی نرمال خودم رو دارم و در کنارش هروئین هم میکشم ضرر هم نزده به زندگیم

 2. سلام من خودم باروش کاهش تدریجی جواب گرفتم به همه پیشنهاد میکنم ولی ۱مسئله خیلی مهم در ترک بخش روانی ترک هست باید به خودتون اطمینان بدید که توان ترک دارید من با این روش دوز مصرف رو از ۲۰تا ۲سی سی در روز پایین آوردم

 3. خیلی افراد کمی میتوانند با متادون ترک کنند متادون برای معتاد یک جایگزین است من کمتر معتادی دیدم که فقط متادون مصرف کند یا میکس با مواد یا بخاطر عدم دستیابی به مواد ترک متادون از همه چیز دردناکتراست.چند بار من با متادون با کاهش تدریجی و قطره شمار ترک کردم ترک یک قطره هم عذاب آوراست این روزها متادون تبدیل به یک کالای تجاری شده خیلی از بیماران بخاطر آگاهی کم یک شیشه هفتاد سیسی را سر میکشند ودرک آسیب آنرا نمیدانند .خلاصه اگه مواد نبود بهتر بود مخصوص سورچه و شابو

  1. ترک متادون باید بسیار به تدریج در بازه زمان حدود یکسال طول میکشه.بهتر ست از متادون مایع استفاده کرد هریک سی‌سی معدل یک قرص ۵ میلی گرم میباشد.پس ابتدا قرص را معادل آن به متادون مایع و توسط سرنگ مدرج انسولین و هر هفته حداکثر ۳ دهم سی‌سی کم کنیم.بسیار با دقت این کار باید انجام بشه و صبر و حوصله چندین ماهه لازم ست وحتما نتیجه میگیرید

 4. سلام دوستان من پارسال ی تصادف شدید داشتم که اندام تحتانیم دچار نیمه قطع شدگی شد ولی خدا رو شکر با درمان پام سر جاشه ولی مسئله اینه که من طول درمانم زیاده و دردم هم خیلی شدید و دکترم برام اوکسی کدون تجویز کرد. و من الا اعتیاد پیدا کردم بهش ترو خدا بگید چه مسکنی جایگزین کنم که بتونم اوکسی کدون رو ترک کنم چون وقطی نمیخورم احساس کم بود. دارم این خیلی اذیتم می‌کنه دوستان راه نمایی کنید ممنون

  1. تدریجی ترک‌کنید
   به روش سوهانی
   یعنی هر سه روز یک سوهان رو قرص بکشید
   مثلا سه روز اول یک سوهان بکشید سه روز دوم دبار سوهان و ادامه بدید تا بدن عادت کنه
   اگر دیدید مشکله هر هفته یک سوهان بکشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره
با ما تماس بگیرید

کلینیک ترک اعتیاد
طلوعی دیگر

آخرین مقالات کلینیک