کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر

تاریخچه کوکائین و بومیان آمریکای جنوبی

تاریخچه کوکائین

کوکائین یک ماده مخدر با اعتیاد آوری شدید است که از برگ‌های گیاه کوکا استخراج می‌شود. تاریخچه کوکائین به مصرف توسط مردم بومی آمریکای جنوبی بازمی‌گردد و پس از آن در سال ۱۸۵۹ توسط شیمی‌دان آلمانی، آلبرت نیمان، از برگ‌های کوکا استخراج شد.

در دهه ۱۸۸۰ استفاده از کوکائین در بی‌حسی موضعی، بی‌حسی نخاعی و مسدودسازی عصبی به کار گرفته شد. پس از آن، پروکائین (کوکائین) به عنوان اولین داروی صناعی در این زمینه وارد بازار شد.

 کراک کوکائین نوعی ماده مخدر با منشاء کوکائین است که به صورت تکه‌های بلوری تدخینی مصرف می‌شود. در ترکیب کراک کوکائین، نمک کلرید آمونیوم و مقدار کمی آب وجود دارد. مصرف کوکائین در طولانی مدت می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری بر جسم و روان فرد ایجاد کند.

در مطلب قبل درباره اینکه کوکائین چیست؟ صحبت کردیم در ادامه برای آشنایی بیشتر با کوکائین و تاریخچه کوکائین آشنا شویم و ببینیم کوکائین از چه گیاهی به دست می آید؟ تا انتهای این مطلب با  کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر همراه باشید. همچنین می توانید در مقاله ترک اعتیاد کوکائین با بروزترین روش های ترک کوکائین آشنا شوید

کوکائین از چه گیاهی به دست می‌آید؟

کوکائین از برگ‌های گیاه کوکا به دست می‌آید. گیاه کوکا بومی مناطق غربی آمریکای جنوبی است و در ارتفاعات کوه آند و در کشورهایی مانند پرو و بولیوی رشد می‌کند. بومیان این مناطق از این گیاه استفاده می‌کردند تا نیروی آنها بیشتر شود و تحمل آنها در برابر گرسنگی بالاتر برود.

گیاه روان گردان کوکا (coca) درختچه‌ای است به ارتفاع حداکثر ۳ متر با شاخه‌های راست و رنگ مایل به قرمز، برگ‌های بیضی نوک تیز به طول تا ۸ سانتیمتر که سطح رویی آنها سبز روشن و سطح زیرین آنها متمایل به زرد می‌باشد.

برگ‌های این گیاه حاوی آلکالوئیدهایی مانند کوکائین است که با استفاده از مواد شیمیایی مختلف، به کوکائین هیدروکلرید تبدیل می‌شود. کوکائین، ماده‌ی محرک قوی است که می‌تواند باعث افزایش انرژی، هوشیاری و احساس سرخوشی شود.

همچنین، توجه داشته باشید که مصرف کوکائین غیرقانونی بوده و باعث ایجاد مشکلات جدی بهداشتی و روان‌شناختی می‌شود. علاوه بر آن کوکائین می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی از جمله اعتیاد، مشکلات قلبی و سکته مغزی شود.

کوکائین در صنایع داروسازی نیز استفاده می‌شود، این ماده به عنوان یک بی‌حس کننده موضعی و نیز در برخی عملیات جراحی به کار می‌رود. با این حال، به دلیل خطرات جدی بهداشتی و روان‌شناختی مصرف کوکائین در صنایع داروسازی محدود شده و تنها در شرایط خاص و تحت نظارت دقیق پزشکان استفاده می‌شود.

Cocaine-Use-Symptoms-and-a-Brief-History-blog-image-Aion-recovery
تاریخچه کوکائین

تاریخچه کوکائین

همان‌طور که گفتیم کوکائین یک ماده محرک قوی و طبیعی است که از برگ‌های گیاه کوکا (Erythroxylum coca) گرفته می‌شود. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و از قرن‌ها پیش توسط مردم بومی این منطقه به عنوان یک ماده دارویی و تفریحی استفاده می‌شده است.

در واقع کوکائین برای اولین بار در قرن شانزدهم توسط مردم بومی آمریکای جنوبی استفاده شد. آنها برگ‌های کوکا را جویده یا به عنوان چای مصرف می‌کردند تا قدرت و انرژی خود را افزایش دهند.

این ماده قرن‌هاست که توسط مردم آمریکای جنوبی برای اهداف مذهبی و پزشکی استفاده می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت کوکائین یک داروی جدید نیست و در واقع یکی از قدیمی‌ترین مواد مخدر است که ریشه آن به زمان‌های قدیم برمی گردد.

در اواخر قرن نوزدهم، کوکائین به عنوان یک ماده دارویی در اروپا و ایالات متحده محبوب شد. این ماده به دلیل اثرات انرژی‌بخشی، ضدافسردگی و بی‌حسی موضعی خود مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در سال ۱۸۵۹، یک شیمی‌دان آلمانی به نام فردریش گالنبر کوکائین خالص را از برگ‌های کوکا استخراج کرد. او این ماده را کوکائین نامید و آن را به عنوان یک داروی جدید و انقلابی تبلیغ کرد.

در دهه‌های بعد، کوکائین به سرعت در اروپا و ایالات متحده محبوبیت پیدا کرد. این ماده برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها از جمله افسردگی، میگرن و اختلالات گوارشی تجویز می‌شد.

در دهه ۱۸۸۰، زیگموند فروید روانکاو اتریشی از کوکائین برای درمان افسردگی، میگرن و ناتوانی جنسی استفاده کرد. او در مقاله‌ای در سال ۱۸۸۴، کوکائین را یک ماده جادویی نامید و مزایای آن را تبلیغ کرد. این مقاله بر محبوبیت کوکائین در بین جامعه پزشکی و عموم مردم تأثیر زیادی گذاشت.

اما به زودی مشخص شد که کوکائین یک ماده بسیار اعتیادآور است. مصرف بیش از حد کوکائین می‌تواند منجر به تشنج، حمله قلبی و حتی مرگ شود.

در دهه ۱۸۹۰، گزارش‌هایی از عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف کوکائین منتشر شد. این گزارش‌ها شامل مسمومیت، اعتیاد و مرگ بود. در نتیجه، بسیاری از کشورها مصرف کوکائین را غیرقانونی اعلام کردند.

در اوایل قرن بیستم، کوکائین به عنوان یک ماده تفریحی محبوب شد. این ماده به دلیل اثرات انرژی‌بخشی و سرخوشی‌آور خود مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این حال، مصرف کوکائین به عنوان یک ماده تفریحی با خطرات زیادی همراه است، از جمله اعتیاد، مشکلات قلبی و روانی.

در سال ۱۹۱۴، ایالات متحده کوکائین را به عنوان یک ماده کنترل شده طبقه‌بندی کرد. این ماده در بسیاری از کشورهای دیگر نیز ممنوع شد.

این ماده اغلب به صورت پودر سفید یا کریستالی مصرف می‌شود. در دهه‌های اخیر، مصرف کوکائین در سراسر جهان افزایش یافته است. این امر به دلیل عوامل مختلفی از جمله افزایش دسترسی به کوکائین، تبلیغات رسانه‌ای و کاهش نگرش‌های منفی نسبت به مصرف مواد مخدر است.

کوکائین یک ماده اعتیادآور بسیار خطرناک است که می‌تواند عوارض جانبی جدی و حتی مرگ را به همراه داشته باشد. مصرف این ماده به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

در ادامه برخی از نکات کلیدی تاریخچه کوکائین آورده شده است:

  • قرن ۱۶: گیاه کوکا برای اولین بار توسط اروپاییان در آمریکای جنوبی شناخته شد.
  • قرن ۱۹: کوکائین خالص برای اولین بار در اروپا استخراج شد.
  • ۱۸۸۴: زیگموند فروید کوکائین را به عنوان یک درمان برای افسردگی و اعتیاد به الکل تجویز کرد.
  • ۱۹۱۴: کوکائین در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر غیرقانونی اعلام شد.
  • امروز: کوکائین همچنان یک ماده غیرقانونی و اعتیادآور است که در بسیاری از کشورهای جهان تولید و توزیع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره
با ما تماس بگیرید

کلینیک ترک اعتیاد
طلوعی دیگر

آخرین مقالات کلینیک