کلینیک ترک اعتیاد طلوعی دیگر

ترک دیفن هیدرامین چه مدت طول می‌کشد؟ و ۵ روش ترک آن را بشناسید!

ترک دیفن هیدرامین سفری است که بسیاری از افراد، اغلب با احساس ترس، آن را آغاز می‌کنند زیرا باعث علائم ترک در افرادی که به آن وابسته هستند می‌شود.

در سال‌های اخیر، مصرف دیفن هیدرامین به طور چشمگیری افزایش یافته است، این افزایش به دلایل مختلفی از جمله دسترسی آسان به این دارو، تبلیغات گسترده و تصور غلط در مورد بی خطر بودن آن است؛ اما این دارو می‌تواند با اتصال به هیستامین در مغز، باعث خواب می‌شود و با گذشت زمان، بدن ما به این دارو عادت می‌کند و برای احساس خواب به دوز بیشتری نیاز داریم.

دیفن‌هیدرامین در درمان علائم آلرژیک، گر گرفتگی، سرفه و همچنین به عنوان یک ملایم خواب استفاده می‌شود.

در این مطلب از کلینیک تخصصی ترک اعتیاد طلوعی دیگر به روش‌های ترک دیفین هیدرامین، مراحل و علائم ترک آن می‌پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

دیفن هیدرامین چیست؟

دیفن هیدرامین یک داروی ضد آنتی هیستامین است که برای درمان علائم آلرژی، سرماخوردگی و سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود.

 این دارو با مسدود کردن اثرات هیستامین، یک ماده شیمیایی که در واکنش‌های آلرژیک نقش دارد، عمل می‌کند. دیفن هیدرامین با تأثیر بر روی گیرنده‌های هیستامینی در سلول‌ها، باعث کاهش علائم آلرژی می‌شود. در ضمن، این دارو می‌تواند عوارضی نظیر خواب آلودگی و خشکی دهان ایجاد کند. قبل از مصرف هر دارویی، بهتر است با متخصص بهداشت مراجعه کرده و دستورات و دوزهای درست را رعایت کنید.

موارد مصرف دیفن هیدرامین عبارتند از:

 • درمان علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش چشم، و کهیر
 • درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مانند آبریزش بینی، عطسه، سرفه، گلودرد، و سردرد
 • درمان تهوع و استفراغ ناشی از حرکت
 • درمان بی خوابی
 • درمان لرزش در بیماری پارکینسون
 

دیفن هیدرامین به صورت قرص، کپسول، شربت، قطره، و آمپول در دسترس است.

 

روش‌های ترک دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین دارویی است که اگر در دوزهای بالا یا برای مدت طولانی استفاده شود می‌تواند باعث ایجاد علائم وابستگی و ترک شود. این دارو می‌تواند خطرناک باشد و باید تحت نظارت پزشکی انجام شود.

 در اینجا برخی از روش‌های ترک دیفن هیدرامین آورده شده است:

 

۱. کاهش تدریجی دوز دیفن هیدرامین

 فرایند کاهش تدریجی دوز دیفن هیدرامین در طی یک دوره زمانی صورت می‌گیرد تا زمانی که فرد بتواند مصرف آن را به طور کامل متوقف کند. این روش می‌تواند به کاهش شدت و مدت علائم ترک کمک کند و از وقوع عوارضی مانند تشنج یا مشکلات قلبی جلوگیری نماید.

۲. سم زدایی

فرایند حذف دارو از بدن و در عین حال مدیریت علائم ترک می‌تواند به صورت سم زدایی انجام شود. در این فرایند، بسته به نیاز و ترجیحات فرد، می‌تواند در بستر بیمارستان یا خانه صورت گیرد. 

سم زدایی شامل استفاده از داروهایی مانند بنزودیازپین‌ها، داروهای ضد تشنج و آنتی هیستامین‌ها با هدف کاهش علائم ترک و جلوگیری از عوارض استفاده می‌شود.

علاوه بر استفاده از داروها، سم زدایی ممکن است شامل مصرف مایعات، الکترولیت‌ها، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی باشد که هدف آن حمایت از بهبودی بدن و جلوگیری از کم آبی یا سوء تغذیه است.

 مدت زمان سم زدایی می‌تواند متغیر باشد و بسته به شدت ترک و پیشرفت فرد، ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

همچنین، در طول فرایند سم زدایی، مهم است که فرد همواره تحت نظر پزشک خود باشد و هرگونه عوارض یا سؤالات خود را با ایشان مطرح کند. پزشک متخصص شما می‌تواند برنامه‌ای مناسب برای سم زدایی تعیین کند که با توجه به وضعیت و نیاز شما، بهترین رویکرد را ارائه دهد.

 

۳. درمان‌های دارویی جایگزین

برای ترک دیفن هیدرامین، ممکن است درمان‌های دارویی جایگزین استفاده شوند. اما مهم است که قبل از هر تصمیمی در خصوص درمان دارویی با پزشک خود مشورت کنید. 

زیرا تجویز داروها باید بر اساس وضعیت شما و مشکلات مربوطه مطابقت داشته باشد. در ادامه، برخی از درمان‌های دارویی جایگزین را برای ترک دیفن هیدرامین ذکر می‌کنم:

 • بوپروپیون (Bupropion): این دارو ممکن است در کاهش تشنگی و ترک این دارو مؤثر باشد. بوپروپیون به عنوان یک آنتی‌دپرسانت و داروی کمکی برای ترک سیگار شناخته شده است.
 
 • نالترکسون (Naltrexone): این دارو معمولاً برای درمان وابستگی به الکل و آپیوئیدها (مثل مورفین و هروئین) استفاده می‌شود، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که ممکن است در کاهش تشنگی و کاهش مصرف دیفن هیدرامین هم مؤثر باشد.
 
 • نورتریپتیلین (Nortriptyline): این دارو که به عنوان یک آنتی‌دپرسانت معروف است، ممکن است در کاهش تشنگی و ترک دیفن هیدرامین مفید باشد.
 
 • متیلفنیدات (Methylphenidate): این دارو که معمولاً برای درمان اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی (ADHD) استفاده می‌شود، ممکن است در مواردی برای کاهش تشنگی و ترک این دارو  نیز مفید باشد.
 

مجدداً، مهم است که از هر دارویی تنها بر اساس تجویز پزشک خود استفاده کنید و همیشه مشورت کنید تا درمان مناسب و ایمن برای شرایط خاص شما طراحی شود.

 همچنین، استفاده از درمان دارویی باید همراه با سایر روش‌های درمانی مانند درمان رفتاری – شناختی و حمایت گروهی صورت گیرد.

ترک دیفن هیدرامین

۴. درمان شناختی – رفتاری

درمان شناختی – رفتاری (CBT) یک روش موثر برای کمک به فرد در ترک دیفن هیدرامین است. در CBT، روان‌درمانگر با فرد برای شناسایی و تغییر الگوها و رفتارهای نامطلوب مرتبط با مصرف دیفن هیدرامین همکاری می‌کند.

یکی از قسمت‌های اصلی CBT در ترک این دارو ، تغییر انگیزه و تصورها درباره مصرف می‌باشد. روان‌درمانگر کمک می‌کند تا فرد عواقب منفی مصرف دیفن هیدرامین را بهتر درک کند و موانع مصرف را شناسایی کند. 

سپس، با استفاده از روش‌های مثبت‌گرایانه مانند مشاوره، تقویت خود کنترل راه‌های سازنده مقابله و بهره بردن از استراتژی‌های بدون دارو، فرد را به ترک دیفن هیدرامین تشویق می‌کند.

مهم است که کار با یک روان‌درمانگر تخصصی CBT که تجربه در درمان اعتیاد و مسائل روان‌شناختی دارد، به شما در ترک این دارو کمک کند و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. این روش به شما کمک خواهد کرد تا بر روی علائم ترک تمرکز کنید و بهبود مستمری داشته باشید.

 

۵. خانواده درمانی

خانواده درمانی یک روش مؤثر است که در ترک این دارو می‌تواند بکار گرفته شود. هدف اصلی این رویکرد، تغییر رفتارها و الگوهای نامطلوب خانواده است که می‌توانند بالقوه مصرف دیفن هیدرامین را تقویت کنند.

اولین قدم در درمان خانواده‌ای برای ترک دیفن هیدرامین، ارتقای ارتباطات خانوادگی است. درمانگر خانواده کمک می‌کند تا ارتباطات سالم بین اعضای خانواده بهبود یابد و رفتارها و الگوهای می‌توانند مصرف دیفن هیدرامین را تشدید کنند، شناسایی و تغییر یابند.

دیگر جنبه‌ای از خانواده درمانی،  آموزش خانواده می‌باشد. خانواده می‌تواند کمک بگیرد تا یاد بگیرد که چگونه به شکل مؤثری در کمک به فردی که در ترک این دارو است، عمل کند. 

این آموزش شامل بخش‌هایی مانند علائم ترک، راه‌های کاهش استفاده دیفن هیدرامین و مدیریت و حمایت از تغییر می‌شود.

همچنین، درمان خانواده‌ای می‌تواند حمایت خانوادگی را ترویج کند. خانواده می‌تواند به فردی که در فرآیند ترک دیفن هیدرامین است، حمایت کند و زمینه‌ای پایدار برای تغییر و بهبود را به او ارائه کند. ایجاد حمایت خانوادگی می‌تواند در استمراری بودن فرایند ترک و شادابی خانواده بسیار مؤثر باشد.

 

ترک دیفن هیدرامین

 

۶. گروه حمایتی

 شرکت در گروه‌های حمایتی می‌تواند در فرآیند ترک دیفن هیدرامین کمک مؤثری باشد. این گروه‌ها معمولاً توسط مراکز درمانی، ارگان‌ها یا انجمن‌های مربوطه برگزار می‌شوند و اعضای آنها شامل افرادی است که به ترک مواد مخدر و داروهای روان‌گردان متصل هستند یا در فرایند ترک آنها قرار دارند. این گروه‌ها عموماً محلی امن برای اشتراک تجربیات، مشورت و حمایت با هم نیز هستند.

اعضای یک گروه حمایتی معمولاً با یکدیگر در موضوعات مختلف مانند ایجاد استراتژی‌ها برای مواجهه با خطرات و فرار از رفتارهای مضر، مدیریت استرس، ارتباطات خانوادگی و روابط میان فردی، مقدمه‌ها و چالش‌های ترک مواد و مشکلات دیگر مربوط به ترک دیفن هیدرامین و مواد دیگر به اشتراک می‌گذارند.

 این گروه‌ها می‌توانند امکان برقراری ارتباط با افرادی که تجربه مشابهی دارند و در روند ترک بهترین شانس موفقیت را دارند، را فراهم کنند.

 

علائم ترک دیفن هیدرامین

ترک دیفن هیدرامین ممکن است با علائم و عوارض متنوعی همراه باشد. این علائم می‌توانند متفاوت و شدیدی بسته به میزان و مدت زمان مصرف دیفن هیدرامین باشند و ویژگی‌های شخصیتی هر فرد به عنوان همیشه، مهم است که قبل از هر تصمیمی در خصوص ترک دیفن هیدرامین با پزشک خود مشورت کنید.

 در ادامه، برخی از علائم ترک دیفن هیدرامین را ذکر می‌کنم:

 • اضطراب و اختلالات خواب: ممکن است با اضطراب، افزایش خواب آلودگی، خواب بی‌هنگام و آسیب به الگوی خواب همراه باشد.
 
 • خارش و پوست‌های دردناک: برخی افراد می‌توانند احساس خارشی شدید در پوست، درد و یا سوزش پوستی داشته باشند.
 
 • اختلالات گوارشی: این شامل علائمی مانند تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست است.
 
 • وجود علائم اکتشافی مشابه انسداد راه هوایی: این شامل آبریزش بینی، سرفه، تنگی نفس و سرفه خشک است.
 
 • درد عضلانی یا عضلات سفت شده: با ترک دیفن هیدرامین ممکن است درد و سفتی عضلانی رخ دهد.
 
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون: برخی از افراد احساس افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌کنند.
 
 • اضطراب و افزایش روحیه: در گرو ترک این دارو ممکن است افزایش اضطراب، تحریک و تغییرات روحی رخ دهد.
 

در صورتی که هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید یا هر نوع سؤالی درباره ترک دیفن هیدرامین دارید، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید تا به شما راهنمایی کند و احتمالاً درمانی مؤثر را برای کمک به کنترل علائم ترک مشاوره کند.

ترک دیفن هیدرامین

ترک دیفن هیدرامین چه  مدت طول می‌کشد؟

قطع مصرف دیفن هیدرامین بسته به دوز، مدت زمان و دفعات مصرف می‌تواند بین ۷ تا ۱۴ روز طول بکشد. علائم ترک ممکن است در ۷۲ ساعت اول به اوج خود برسد و سپس به تدریج فروکش کند.

 با این حال، برخی از افراد ممکن است علائم شدیدتر یا طولانی‌تری را تجربه کنند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. در برخی موارد، ترک دیفن هیدرامین ممکن است با سندرم سروتونین، دلیریوم آنتی کولینرژیک یا سایر شرایط اشتباه گرفته شود.

بهترین راه برای جلوگیری یا مدیریت ترک دیفن هیدرامین، اجتناب و سوء استفاده از دارو است. اگر به طور منظم یا در دوزهای بالا دیفن هیدرامین مصرف می‌کرده‌اید، باید قبل از قطع یا کاهش مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است لازم باشد دارو را به آرامی و تحت نظارت پزشک قطع کنید. همچنین ممکن است از رفتار درمانی، مشاوره یا گروه‌های حمایتی برای رسیدگی به دلایل زمینه‌ای اختلال مصرف دیفن هیدرامین بهره‌مند شوید.

 

مراحل ترک دیفن هیدرامین

ترک دیفن هیدرامین توسط یک فرایند تدریجی می‌شود  که باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. این روند معمولاً چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد و کاهش می‌یابد و  به مدت علائم ترک و جلوگیری از عوارض احتمالی کمک می‌کند.

ترک دیفن هیدرامین معمولاً در سه مرحله انجام می‌شود:

ترک دیفن هیدرامین یک فرایندی است که مراحل متعددی دارد و هر فرد ممکن است تجربه متفاوتی در طول این مراحل داشته باشد. در ادامه، مراحل ترک دیفن هیدرامین را به طور کلی توضیح می‌دهیم:

 • تصمیم‌گیری و آمادگی:

 این مرحله اولین قدم در ترک دیفن هیدرامین است. در این مرحله، شما تصمیم می‌گیرید که دیفن هیدرامین را ترک کنید و برای آماده شدن جسمی و روحی برنامه‌ریزی می‌کنید.

 • کاهش تدریجی دوز دیفن هیدرامین:

 در این مرحله، معمولاً پزشک شما یک برنامه کاهش تدریجی دوز دیفن هیدرامین برای شما تعیین می‌کند. این برنامه ممکن است شامل تقلیل تدریجی دوز و تعداد مصرف دیفن هیدرامین در طول زمان باشد.

 • مدیریت عوارض جانبی

 در این مرحله، ممکن است عوارض جانبی مانند اضطراب، خواب آلودگی، تنگی نفس و سایر علائم ترک را تجربه کنید. پزشک ممکن است داروها یا روش‌های دیگری برای کنترل این عوارض به شما تجویز کند.

ترک دیفن هیدرامین
 • حمایت و درمان هم‌زمان

 در این مرحله، معمولاً حمایت و درمان هم‌زمان با کمک گروه‌های حمایتی، روان‌درمانی یا مشاوره معتبر، ممکن است لازم باشد. این امکان را به شما می‌دهد که با افرادی که تجربه مشابهی دارند، ارتباط برقرار کنید و تجربیات و مشکلات خود را با آنها به اشتراک بگذارید.

 • پشتیبانی بعد از ترک

 پس از ترک دیفن هیدرامین، ممکن است نیاز به پشتیبانی مداوم و دنباله‌دار داشته باشید. این پشتیبانی می‌تواند شامل مراجعات مکرر به پزشک، حضور در گروه‌های حمایتی یا مشاوره فردی باشد.

مهم است به یاد داشته باشید که هر فرد و هر موقعیتی ممکن است تجربه متفاوتی در مراحل ترک دیفن هیدرامین داشته باشد. مشورت با پزشک خود و دریافت راهنمایی حرفه‌ای بسیار مهم است.

 

سخن پایانی

ترک دیفن هیدرامین یک فرایند حیاتی برای کسانی است که  به این ماده وابستگی دارند، شما می‌توانید با درک درست از فرایند ترک و با استفاده از پشتیبانی و درمان متناسب، به طور موفقیت‌آمیز از این وابستگی خلاص شوند.

یکی از عوامل اساسی در موفقیت ترک دیفن هیدرامین پشتیبانی حرفه‌ای از طرف پزشکان و متخصصان است.

 درمان‌های فیزیکی، روان‌شناختی و مشاوره می‌تواند به شما در فرایند ترک به کمک رساندن نیرو و استقلالی که برای ترک دیفن هیدرامین نیاز دارید، کمک کند.

همچنین، مشارکت در گروه‌های حمایتی با افرادی که در یک مسیر مشابه هستند، شما را قادر می‌سازد تا تجربیات مشترک را به اشتراک بگذارید و نیازها، دغدغه‌ها و چالش‌های خود را در یک فضای امن بیان کنید.

با تمرکز، تعهد و متناسب با شرایط شما تعیین شده‌ای برنامه، به همراه پشتیبانی مناسب، شما می‌توانید به موفقیت در این دارو  نزدیک شوید و زندگی سالم و مستقلی را آغاز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره
با ما تماس بگیرید

کلینیک ترک اعتیاد
طلوعی دیگر

آخرین مقالات کلینیک